A fekete törpeharcsa veszélyezteti a balatoni élővilágot
2024.09.23 - Balatonica
A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) három balatoni, egy invazív és két őshonos halfaj táplálkozását vizsgálta. Kutatásukból kiderült, bár az invazív fekete törpeharcsa zömmel mást eszik, mint őshonos társai, a törpeharcsa hatékony ragadozó, okkal retteghetnek tőlük őshonos halaink.
Egyre növekszik a fekete törpeharcsák (Ameiurus melas) egyedszáma a Balatonban. Míg a korábbi években a faj csupán elvétve volt jelen, 2022-re a parti régió fogásainak csaknem a 20 százalékát ez tette ki. Ezért is vizsgálták meg a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai az inváziós fekete törpeharcsa és két őshonos halfaj, a sügér és a bodorka testméret- és évszakfüggő táplálkozási szokásait. Az eredmények alapján a balatoni fekete törpeharcsa elsősorban közvetlen ragadozáson keresztül hat negatívan az őshonos halakra, míg a különböző táplálékalkotókért zajló versenyen keresztül kevésbé.
Kimutatták, a fekete törpeharcsa főleg makrogerinctelenekkel, azaz a szabad szemmel látható, gerinctelen állatokkal, mint például csigákkal, kagylókkal vagy rovarlárvákkal és halakkal táplálkozik: minél nagyobbak, annál nagyobb étvággyal, az évszaktól függetlenül. Emiatt évek óta a fekete törpeharcsák kifogására bátorítják a balatoni horgászokat. Korábban tilos volt merítőszákkal halat fogni, de a kikötők vizében fekete felhőként vonuló törpeharcsa-ivadékokat már szabad, sőt ajánlott is kimeríteni. A szakemberek szerint még korai ennek pozitív hatásáról beszélni, mindenesetre a kezdeményezést biztatónak látják. Ugyanakkor az ivadékfelhőket egyelőre csak horgászok meríthetik ki, mert ehhez a tevékenységhez alapvető fajismeretre van szükség, hogy más (őshonos) fajokat nehogy eltávolítsanak.
Forrás: kultura.hu, Fotó: wikipedia (Tux-Max)
KAPCSOLÓDÓ
>> Mennyire súlyos a Balaton mikroműanyag szennyezettsége?
>> Lesz újabb fecskekatasztrófa a Balatonnál?