Bölcs mondatok magyar Nobel-díjasoktól
2023.10.08 - Balatonica
Az idei kettőzéssel eddig mindösszesen tizenhét magyar származású ember kapott Nobel-díjat. Karikó Katalin és Krausz Ferenc egyidejű méltatása (előbbit az orvostudományi, utóbbit a fizikai kategóriában tüntették ki) az év tudományos szenzációja. Egy pillanatra emlékezzünk meg a régiekről is!
Szent-Györgyi Albert 1937-ben kapott orvosi és élettani Nobel-díjat a biológiai égésfolyamatok, különösképpen a C-vitamin és a fumársav-katalízis szerepének terén tett felfedezéseiért.
Semmilyen tett nem lehetséges a cselekvést végző anyagi rendszer nélkül, és ez a rendszer csak azt végezheti el, amire szerkezete képessé teszi. A tehén soha nem tojhatna tojást, bármennyire erőlködne is, nem lehet szöveget gépelni a lemezjátszóval vagy hanglemezt lejátszani az írógépen. Az ember szintén csak arra képes, amire agya lehetőséget teremt.
Wigner Jenő Pál 1963-ban kapott fizikai Nobel-díjat az atommagok és az elemi részecskék elméletének továbbfejlesztéséért, különös tekintettel az alapvető szimmetriaelvek felfedezéséért és alkalmazásáért.
Büszkeséggel kell, hogy eltöltsön bennünket az a tudat, hogy a tudomány hősi korszakában élünk, abban a korban, amelyben az egyén elvont tudása a természetről és - reméljük - önmagáról is, gyorsabban növekszik és talán magasabb szintre, mint bármikor ezelőtt növekedett, vagy ezután fog.
Gábor Dénes 1971-ben kapott fizikai Nobel-díjat a holografikus módszer feltalálásáért és a kifejlesztéséhez való hozzájárulásáért.
Polányi János Károly 1986-ban megosztott kémiai Nobel-díjat kapott az elemi kémiai folyamatok dinamikájával kapcsolatos felfedezéseiért.
Oláh György 1994-ben kémiai Nobel-díjat kapott a karbokation kémiához való hozzájárulásáért.
Kertész Imre 2022-ben kapott irodalmi Nobel-díjat önéletrajzi ihletésű, a holokausztról és az önkényuralomról szóló műveiért
Marie Curie 1911-es Nobel-oklevele (Wikipedia)
Forrás: edu-sci.org, Fotó: Unsplash
KAPCSOLÓDÓ
>> FELEMELŐ GONDOLATOK A FLOW ÉLETÉRZÉSRŐL
>> ŐK LESZNEK AZ IDEI TEDXBALATON ELŐADÓI