CheckINN: fiatal egyetemisták innoválják a Balaton arculatát
2025.02.06 - Balatonica
![egyetemisták parkban](https://www.balatonica.hu/img/article/_1738841824.jpg)
Hatodik alkalommal rendezték meg a CheckINN Turisztikai Innovációs Versenyt. Az egyetemistáknak szóló megmérettetés során neves turisztikai szakemberek segítik a hallgatókat a projektalapú gondolkodás elsajátításában, melynek eredménye minden jelentkező esetében egy kézzel fogható innovációs stratégia.
A három fordulóból álló diákverseny 2024-ben a VisitBalaton365 Nkft. desztinációmenedzsment szervezettel történő szakmai együttműködésben valósult meg. A hallgatók idén először nem csupán háromfős csapatokban, de egyénileg is pályázhattak egy maximum 3 perces videóval, amiben bemutatták, milyen innovációval járulnának hozzá a Balaton turizmusának fejlesztéséhez. A versenybe több, mint 100 hallgató, közel 50 pályázatot nyújtott be, amelyek közül 10 pályamű jutott tovább a bírálók pontozása alapján.
A második fordulóra január 15-én került sor a Balatonfüredi Kongresszusi Központban rendezett pitch eseményen, ahol a zsűri élőben is értékelte az ötleteket a 100 fős szakmai közönség előtt. A díjnyertes ötletek idén két kategóriából kerültek ki. A verseny győztesei a február 1-jén megrendezett 32. Turizmus Évadnyitó Gálán vehették át elismeréseiket: fejenként nettó 1.000.000 forint ösztöndíjban és további mentorációban részesülnek a CheckINN Turisztikai Innovációs HUB és a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány jóvoltából.
A nyertes ötletek, (1) az akadálymentesítési kezdeményezés és (2) a modern technológiát használó élményszerzés olyan újszerű megoldásokat kínálnak, amelyek kiemelt szerepet játszhatnak a szezonalitás oldásában.
(1) A “Balaton Mindenkinek!” kategória a Balaton célközönségének bővítésére, új célcsoportok megszólítására fókuszált. A legmagasabb összpontszámot a balatoni tolerancia napokat kezdeményező “Az emberarcú tó” ötlete kapta. Az innováció megálmodója, Veresegyházi Richárd, az Eötvös Loránd Tudományegyetem hallgatója az akadálymentes, mindenki számára elérhető Balatont vizionálta. A szolgáltatókat, az önkormányzatokat és a társadalmat széles körben bevonó koncepcióban számos Balaton menti településsel történne az együttműködés, melynek célja felhívni a figyelmet a speciális bánásmódot igénylők és fogyatékkal élők elfogadására és turizmusba történő bevonására. A projekt továbbá szorgalmazza a téma iránti társadalmi érzékenyítést és, hogy “a toleranciát nem elfogadottá, hanem divattá hivatott tenni.”
(2) Az “Élmények egész évben!” kategória célja olyan ötletek bemutatása volt, amelyek egész éven át alkalmasak a Balaton turisztikai térségben kikapcsolódást nyújtani a vendégek számára. A kategória legeredményesebb formációjának a Legends of the Lake csapata bizonyult. Antal Botond, Bary Félix és Buzás Bence, a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói nem csupán egy alkalmazást, hanem egy küldetést is kitűztek maguk elé. Céljuk eszközt és lehetőséget adni az utazók számára a régió újra-felfedezésére, amely összeköti a múlt meséit a jelen technológiájával, miközben új lendületet ad a balatoni turizmusnak az év minden időszakában. Ezt egy olyan gamifikációs (játékelemekkel gazdagított, pontgyűjtésen és küldetéseken alapuló) projekttel valósítanák meg, ahol a játékosok telefonjuk segítségével fedezhetnék fel a Balaton kincseit. Számos történetet és hozzá kapcsolódó kihívást integrálnának a programba. A kezdeményezés segítségével a turisták mélyebb betekintést nyerhetnek a régió kincseibe, a helyiek pedig büszkén oszthatnák meg történeteiket a világgal. A Balaton ikonikus helyszínei új történetekkel telnek meg, a legendák pedig játékos küldetésekké alakulnak.
Forrás: hirbalaton, Fotó: unsplash
KAPCSOLÓDÓ
>> Étel-Ital-Kultúra: márciusban jön a Taste Balaton 2025!
>> Már lehet jelentkezni az idei Vándortáborokba