Gyűrűt kapott egy mifelénk új madárfaj
2024.11.03 - Balatonica
November 1-jén a szegedi Fehértavi Ornitológiai Tábor munkatársai befogtak és gyűrűzés után szabadon engedtek egy fiatal tamariszkuszposzátát (Curruca mystacea), amely hazánk legújabb madárfaja lehet, egész pontosan a 427-ik.
2024. november 1-jén a szegedi Fehér-tavon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Csongrád Megyei Helyi Csoportja által működtetett madárgyűrűzőtáborban egy kis méretű poszátafélét fogtak be a helyi csoport munkatársai, amely az alapos szemrevételezés után egy fiatal tollazatú tamariszkuszposzátának (Curruca mystacea) bizonyult. A madárról részletes fényképek készültek, ezen felül az összes fontos biometriai adatot is lemérték. A helyszínre siető madarászok megerősítették a madár helyes meghatározását, majd elengedték a ritka poszátát, amely vidáman továbbrepült.
A tamariszkuszposzáta Közép-Ázsiában költ, a Kaszpi-tenger régójában; Georgia, Örményország, Azerbajdzsán, Kelet-Törökország és Irán északi része a költőterülete. Vonuló madár, telelőterülete Irán, az Arab-félsziget és Északkelet-Afrika Szudántól egészen Szomáliáig. Néhány előfordulását feljegyezték Jordániában és Izraelben is. A faj rendkívül ritka egész Európában, mindössze két alkalommal került elő: 2007-ben Olaszországban, valamint 2012-ben Görögországban, Leszbosz-szigetéről. Vajon mi csábította hazánk területére?
Forrás: kultura.hu, Fotó: unsplash (a képen pinty van)
KAPCSOLÓDÓ
>> Horgászkonferenciát rendez Révfülöp
>> Mit keres a Balatonban a vörös mocsárrák?