Hol telelnek a magyarországi viperák?
2024.09.29 - Balatonica
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményében olvasható, hogy az 50 centimétert alig meghaladó, gyenge mérgű és nem támadékony kígyófajnak, a rákosi viperának összesen 523 utódja jött a világra idén nyáron.
A rákosi vipera, Magyarország egyetlen bennszülött kígyófaja 1974 óta védett, 1988 óta fokozottan védett, természetvédelmi értéke 1 000 000 forint. Az idén húszéves fennállását ünneplő Rákosivipera-védelmi Központban júliusban világra jött a fajmegőrzést célzó tenyésztési program ötezredik egyede.
Tápláléka túlnyomó többségében sáskákból, szöcskékből, illetve kis méretű gyíkokból áll. A telet dombhátakban lévő rágcsálójáratokba húzódva, hibernált állapotban vészeli át. Annak ellenére, hogy mérges kígyó, az állat nagyon védtelen, ezért sok búvóhelyre van szüksége (például pocoklyukakra), és mivel nem túl ügyes vadász, elengedhetetlen, hogy sok táplálék legyen környezetében. Ellensége bőven akad, a túzok, a róka, de még a sün is meg szokta enni.
A Rákosivipera-védelmi Központ az MME és a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság együttműködésében 2004-ben létesült a nemzeti park területén. A tenyésztés sikereinek köszönhetően 2010-ben megtörtént az első fogságban született rákosi viperák kibocsátása. Napjainkig 1020 ivarérett rákosi vipera került ki helyreállított vagy természetes élőhelyére, 14 kibocsájtási helyszínen. Ne féljünk tőlük!
Forrás: kultura.hu, Fotó: wikipedia
KAPCSOLÓDÓ
>> Miért van egyre kevesebb hattyú a Balatonnál?