Őshonos borokkal koccinthatunk a Somlón


2024.10.11 - Balatonica
tornai pincészet somló

Kilencedik alkalommal rendezik meg a Somló-hegyen egy őshonos Kárpát-medencei szőlő- és borfajta, a juhfark nagyszabású bemutatóját. A Somlói Juhfark Ünnep közönsége 16 borászat 31 juhfark tételét kóstolhatja meg október 19-én a somlójenői Tornai Pincészetben.




A Somló egyedülálló, vulkanikus karakterét a juhfark tudja legszebben közvetíteni, és fordítva: a juhfarkra jellemző fajtajegyek a Somlón mutatkoznak meg a legtökéletesebben. Az eredmény komplex, ásványos ízvilágú, utánozhatatlan bor

A borünnepen a hegy borászai minden évben összegyűlnek, hogy a juhfark reprezentatív kóstolóján bemutassák a közönségnek legjobb tételeiket. A borászok maguk kínálnak, mesélnek a borokról, válaszolnak a vendégek kérdéseire. A sétálókóstoló mellett a szervezők dűlő- és pincetúrát, valamint egy workshopot is meghirdettek, melynek résztvevői a Tornai Pincészet juhfarkjainak különböző évjáratait ismerhetik meg egy vertikális kóstolón.

A Somlói Juhfark Ünnepre különbusz indul Budapestről, és a jegyhez ingyenes transzferszolgáltatás jár a környék szálláshelyeiről!

A juhfark Magyarország egyik legősibb szőlőfajtája. A származása vitatott: Ausztria vagy Magyarország; sokan Stájerországból valónak tartják (német neve: Lämmerschwanz). A nagy tömegtermelésbe nem állították be, de több borász is dolgozik azon, hogy megőrizze ezt a nagyszerű szőlőfajtát. Legfontosabb termőhelye a Somló, ahol jelentős új telepítései is vannak. Előfordul továbbá a Balatonfüred-csopaki borvidéken a Mecsekalján, az Etyek-Buda körzetben a Balaton környékén és a Kürt községhez (ma Szlovákia) tartozó borvidéken is. (Wikipedia)

 

Forrás: hirbalaton, Fotó: Tornai Pincészet

KAPCSOLÓDÓ

>> A balatoni régészetről nyílt kiállítás a Nemzeti Múzeumban

>> 3000 éves arany nyakéket találtak a Balatonnál