Oxigén képződik a tenger fenekén?


2024.11.08 - Balatonica
tengerfenék

Friss adatok alapján úgy tűnik, hogy az óceán legmélyén fotoszintézis nélkül is képződik oxigén. A kutatók szerint ezt a jelenséget azok a nemesfémtartalmú képződmények idézik elő, amelyeknek kibányászását újonnan vizsgálják.




Azt eddig is lehetett tudni, hogy a különböző fotoszintetizáló organizmusok (például a planktonok, algák) állítanak elő oxigént, ami aztán eljuthat az óceán mélyebb részeire, azonban a korábban ilyen mélységben végzett kísérletek alapján úgy tűnt, a felszíntől ekkora távolságra az élővilág már csak fogyasztja az oxigént, előállítani nem képes, hiszen ahhoz fényre van szükség, és az ide már nem jut le.

Azonban az elmúlt 10 évben több alkalommal is megfigyelték, hogy 4000 méterrel a felszín alatt igenis oxigén képződik a tenger fenekén.

Andrew Sweetman kutató és csapata a Csendes-óceán mélyén végzett megfigyeléseket. Rögzítették, hogy különböző kémiai folyamatok révén az elpusztult tengeri élőlények maradványaiból az óceánok fenekén fémgumók képződnek. Ezek akár krumplinál is nagyobb nemesfém göbök, amelyek kobaltot, nikkelt, rezet vagy éppen lítiumot tartalmaznak, és amelyek tudvalevően az akkumulátorgyártás alapját képezik. Másképp megfogalmazva ezek a tengerfenéki nemesfémek tehát egyfajta geoakkumulátorként működnek. Több kísérlet igazolta, hogy a bennük keletkezett elektromos áram képes a sós vizet oxigénre és hidrogénre bontani – ezt az eljárást nevezik tengervíz-elektrolízisnek

A jelenséget a kutatók „sötét oxigénnek” (dark oxygen) nevezték el, és a felfedezés egyelőre számos kérdőjelet tartogat, mindenesetre érdemes lesz átgondolni, hogy miként állunk a tengerfenéken történő bányászathoz.

 

Forrás: hvg tudomány / CNN, Fotó: unsplash

KAPCSOLÓDÓ

>> Mennyire melegedett fel a Balaton 2000 óta?

>> Hogyan védhetjük meg a Balatont az algásodástól?