Tényfeltáró könyvek az amerikai elnökökről
2024.11.06 - Balatonica
Tetszik vagy sem, az amerikai elnökválasztások nem csupán politikai események, hanem olyan társadalmi és történelmi mérföldkövek is, amelyek hatással vannak az egész világra. Az alábbi könyvek betekintést nyújtanak az amerikai demokrácia működésébe, annak erősségeibe és gyengeségeibe, és értékes háttértudást kínálnak a politikai elemzések és az életrajzok iránt érdeklődők számára.
Barack Obama szupersztár
A férfi, aki képes elérni, amit akar? Többről van szó. A napjainkban hiánycikké vált politikai tisztességről. Miként a szerző, Bokor Pál – volt washingtoni tudósító – előszavában olvasható, ez a könyv “először is azért született meg, mert ez a kisfiúsan mosolygó, színes bőrű és egyéniségű politikus, minden emberi hibájával, fáradékonyságával, ismétlődő retorikai fogásaival és néha szembeötlő hiúságával együtt is jó benyomást tett rám. Másodszor pedig azért, mert már az első alkalommal, amikor az iowai előválasztás utáni győzelmi beszédét hallgattam, megelégedéssel töltött el az érzés, hogy a siker nem mindenütt és nem minden körülmények között gyanús.”
A komornyik - A történelem szemtanúja
Amikor a Washington Post elismert újságírója, Wil Haygood először érezte úgy, hogy Obama megnyerheti a 2008-as választásokat, úgy gondolta, e pillanatot azzal teheti emlékezetessé, ha felkutat valakit, aki még abban az időben nőtt fel, amikor az etnikai megosztottság általános volt, s annyira beágyazódott a kultúrába, hogy egy fekete elnök megválasztásának még a gondolata is képtelenségnek látszott. Amikor aztán sikerült rátalálnia Eugene Allenre, aki nem kevesebb, mint nyolc elnököt szolgált végig komornyikként Harry Trumantől Ronald Reaganig, tudta, hogy megütötte a főnyereményt. "Diszkrét díszletmunkás, aki a színfalak mögött meghúzódva három évtizeden át segített a világ legfontosabb politikai színházának működtetésében" – jellemezte Allen harmincnégy éves szolgálatát az Independent.
A rezidencia - Magánélet a Fehér Házban - Kennedytől Obamáig
Senki sem érti és ismeri úgy az Egyesült Államok elnökét és családját, mint azok a férfiak és nők, akik a Fehér Ház mindennapi üzemeltetéséről gondoskodnak. Történeteik, amelyek ötven évet, tíz adminisztrációt és számtalan kisebb-nagyobb válságot ölelnek fel, most először kerülnek nyilvánosságra ebben a kötetben. A komornyikokkal, a szobalányokkal, a főszakácsokkal, a virágkötőkkel, a portásokkal és más alkalmazottakkal, valamint egykori First Ladykkel és elnöki családtagokkal készített több száz órányi interjúból merítve Kate Andersen Brower a Fehér házhoz lojális, elhívatott szakemberek csoportját mutatja be. Ők azok, akik fényűző díszvacsorákat vezényelnek le, készenlétben állnak a külföldi méltóságok látogatásai alatt, gondoskodnak az elnöki család gyermekeiről, és teljesítik az elnöki pár minden kívánságát, legyen az bármilyen bonyolult vagy esetenként akár meghökkentő.
Az amerikai géniusz
A szerző, Csák János Zoltán szociológus-közgazdász az Amerika teljesítménye mögött rejlő állandó és maradandó szellemi jelenséget és lelki örökséget, az amerikai géniusz mibenlétét és történetét vizsgálja. Az amerikaiak a szabadságot tekintik a legfőbb emberi jónak, s az amerikai géniusz drámája éppen akörül forog, hogy mi is a szabadság célja? Ez a feszültség mutatkozik meg az ideáloknak gyakran ellentmondó gyakorlat és igazságtalanságok racionalizálását célzó kognitív disszonanciában. A vallomással is felérő esszé mégis hitet tesz amellett, hogy az amerikai ideálok kifejezik azt a reményt, mely szerint az ember a közösségének tagjaként kibontakoztathatja tehetségét, élvezheti szorgalma gyümölcsét, és van értelme az életének és erőfeszítéseinek.
Kennedy - Legenda és valóság
John F. Kennedy elnök rövid életű kormányzatára sokan úgy emlékeznek, mint az optimizmus, a bővülő lehetőségek és a legnemesebb humanitárius célok időszakára. Mások JFK-t polgárjogi hősként dicsőítik, és tisztelik őt a világűr felfedezéséről szóló álmáért is. Legenda mindez, vagy reálpolitika?
Egyáltalán, hogyan lett az írországi éhínség elől menekülő bevándorlócsaládból Amerika egyik legbefolyásosabb politikusdinasztiája? Hogyan teljesítette be az apai ambíciókat bátyja helyett a másodszülött fiú? Milyen szerepet játszottak a nők a Kennedy-klán felemelkedésében és bukásaiban? Hányszor sújtott le a családra a Kennedy-átok? Idealista vagy becsvágyó karrierista volt-e Kennedy elnök? Kinek az érdekét szolgálta a hatvan évvel ezelőtti gyilkos merénylet? Ezekre a kérdésekre igyekszik válaszokat adni Nógrádi György új könyve, amely világpolitikai összefüggésekbe helyezi Amerika "királyi családjának" sikereit és kudarcait.
Az Amerikai Egyesült Államok politikai rendszere
A friss tanulmánykötet az Amerikai Egyesült Államok politikai rendszeréről, annak kereteiről és szerkezetéről, szabályairól és eljárásairól, valamint intézményeiről és szereplőiről kíván átfogó képet adni, s fő célkitűzése, hogy segítsen eligazodni a gyakorlatias, egyúttal tekintélyes hagyományokra és szövevényes kapcsolati hálókra épülő amerikai közéletben. Éppen ezért ismerteti a politikai gondolkodás kezdetektől meghatározó elméleti kérdéseit, valamint az ideológiák jelentőségét. Bemutatja továbbá az amerikai államberendezkedés meghatározó szereplőit az elnöktől és a végrehajtó szervezetektől kezdve a Kongresszuson, pártokon és érdekcsoportokon át a Legfelsőbb Bíróságig, s betekintést nyújt az Amerikai Egyesült Államok külvilághoz fűződő viszonyába és a külpolitikai döntéshozatal mechanizmusaiba is.
Forrás: bookline, Fotó: unsplash
KAPCSOLÓDÓ
>> Ausztria elmúlt 100 éve képeslapokon (Fortepan)
>> Ezt a 10 filmet várjuk a legjobban ezen a télen