A valóság bontogatása: sokszorosan díjazott dokumentumfilmeket nézhetünk
2024.11.08 - Balatonica
A napokban zajlanak a Verzió Filmfesztivál idei vetítései, érdekesebbnél érdekesebb igaz történetek a világ közeli és távoli vidékeiről. Három elsőrangú produkciót ajánlunk: két nemzetközi fesztiválkedvencet és egy lélekemelő balatoni sztorit. November 15. és 21. között online is letölthetitek őket.
A Nyomik című magyar dokumentum-akciófilmben négy fogyatékossággal élő embert kisérünk el balatoni nyaralásukra. Szembesülünk azzal, hogy mennyi nehézséggel jár számukra és sok más ember számára Magyarországon egy ilyen hétvége megszervezése. Betekintést nyerünk olyan a többségi társadalom számára ismeretlen nehézségbe, mint például a MÁV-val való huzavona az akadálymentes utazásról, a boltok és más szolgáltatások igénybevétele vagy az éttermek mosdójának használata. Ugyanakkor a film közben nemcsak a magyarországi lesújtó állapotokkal szembesülünk. Megismerünk négy humoros és inspiráló embert a szoros barátságukon keresztül, miközben nem a sajnálat, hanem a megértés van a középpontban. Surányi Judit filmje.
A brazil favelák szívében Sissel Morell Dargis filmrendező példátlan módon bejut a „léggömbmaffia” rejtett világába. A riói és sao paolo-i baloeiros számára a hőlégballonok építése, reptetése és kergetése nagyra becsült művészeti forma, amit versenyszerűen űznek; valamint a gyarmati idők óta a közösségi érzés és a kulturális örökség központi eleme. A hatóságok azonban illegálissá tették művészetüket, a törvény szerint a drogkartellek alá sorolva, és a föld alá szorítva őket. A rendőrséggel és fejvadászokkal a nyomukban Dargis vad utazásra indul, hogy szemtanúja legyen annak a rendkívüli megszállottságnak és áldozatvállalásnak, amely e látványos, több mint 70 méter magasra emelkedő léggömbök megépítéséhez szükséges. A Balomania egy magával ragadó és eseménydús film a szabadságról, amely megkérdőjelezi a favelákról, a bandák életéről és a művészet erejéről alkotott hiedelmeket.
A Sugarcane, Julian Brave NoiseCat és Emily Kassie első filmje, a kanadai őslakosok előtti tisztelgés és lenyűgöző filmes portré egy közösség erejéről és ellenállóképességéről a nemzetközi számvetés pillanatában. 2021-ben jelöletlen sírok nyomaira bukkantak a kanadai katolikus egyház által működtetett bentlakásos iskola területén. Hosszú évekig tartó hallgatás után derült fény az őslakos gyerekek erőszakos elkülönítésére és asszimilációjára, és a bántalmazásra, amelyet sok gyermek élt át ezekben a szegregált iskolákban. Az ügy országos felháborodáshoz vezetett a rendszer ellen, ami szándékosan az őslakos közösségek tönkretételére törekedett. A Sugarcane egy úttörő nyomozás történetén keresztül mutatja be, hogyan törte meg egy közösség a nemzedékek közötti traumák körforgását, és talált erőt a kitartáshoz.
Kölcsönözz ki 64 friss dokumentumfilmet 35 országból ezen a linken.
Forrás: artmozi.hu, Fotó: unsplash
KAPCSOLÓDÓ
>> Chatbot segít választani, hogy mit olvass!
>> Ezt a 10 filmet várjuk a legjobban ezen a télen